הבדלים בין המערכות

מערכת סינון לממד או מערכת אוורור וסינון לממד

 

הקדמה: התקן המחייב התקנת מסנן בממ''ד מאפשר לבעל הדירה לבחור בין מערכת סינון לממד לבין מערכת אוורור וסינון לממד. מאמר זה בא לתאר את שתי המערכות ולהצביע על ההבדלים בין השניים.
 

מערכת סינון לממד

מערכת סינון לממד יעילה בראש ובראשונה מול האיום הבלתי קונבנציונאלי. במילים אחרות, מערכת סינון לממד תפסק הגנה מלאה מול כל חומרי הלחימה הכימיים והביולוגים הידועים כיום. בעת התקפה כימית או ביולוגית מערכת סינון לממד תזרים אוויר דרך צינור כניסת האוויר ותעביר אותו סינון דרך מסנן אב"כ. מסנן האב''כ, תוצרת שלאון מפעלים כימיים, מכיל פחם פעיל. המסנן המתוחכם לוכד את חומרי הלחימה הבלתי קונבנצינאליים ומאפשר למערכת להזרים לחדר הממ''ד אוויר מסונן לנשימה. כך יושבי הממ''ד יכולים לשהות במרחב המוגן בבטחה בלי הצורך של חבישת מסיכות אב''כ.
 
יתרונות מערכת סינון לממד:
 
גודל המערכת: המערכת קטנה וקומפקטית - (80x 40 X 45 מיקום המערכת גמיש: המערכת איננה מותקנת על פתח כניסת האוויר וניתן "לשחק" עם מיקומה על הקיר
 
חסרונות מערכת סינון לממד:
הפעלה לא בלחיצת כפתור - בגלל שהמערכת איננה מותקנת על פתח כניסת האוויר, כדי להפעילה יש לשלוף את הצינור הגמיש מהארונית ולחברו לפתח כניסת האוויר. במילים אחרות - אין מצב אוורור - בניגוד למערכת אוורור וסינון, מערכת סינון לממד לא נותנת מענה אידיאלי להתקפות קונבנציונאליות
 

מערכת אוורור וסינון לממד

כאן מדובר על מערכת יותר מתוחכת, אשר כוללת שני מצבים – מצב סינון (מול האיום הבלתי קונבנציונאלי) ומצב אוורור אשר מיועד לתת מענה מול האיום הקונבנציונאלי. בגלל השוני הגדול בשני האיומים, מערכת אוורור וסינון לממד כוללת שני שני מסננים נפרדים ומופרדים: מסנן אבכ, אשר יעיל מול הלחימה הבלתי קונבנציונאלית (אותו מסנן כמו שתואר במערכת סינון לממד) ומסנן אבק אשר יעיל מול הלחימה קונבנציונאלית.
 
מסנן זה יופעל כאשר יש נפילת טילים קונבנציונאלים על המדינה. זהו האיום השכיח ביותר שקיים במציאות הביטחונית של מדינת ישראל והוא כולל את הפגזות הגראדים, הקסאמים והקטיושות על שטחי המדינה. פעולת המסנן היא לסנן את האוויר מחלקיקי אפר, אשר נוצרים כתוצאה מנפילות הטילים ואשר מסוכנים לנשימה. יושבי הממ''ד יכולים לשבת בממ''ד כאשר החלון והדלת סגורים (מחשש להדף, רסיסים וכו') ולנשום אוויר צח מסונן. ניתן אף לישון בחדר הממ''ד כאשר המערכת עובדת ולא להסתכן בפתחית הדלת או החלון.

יתרונות מערכת אוורור וסינון לממ''ד:
 
הפעלה בלחיצת כפתור: משום שהמערכת מותקנת על פתח כניסת האוויר היא בעצם מוכנה להפעלה במצב אוורור. כל מה שיש לעשות זה ללחוץ על כפתור ההפעלה והמערכת ישר עובדת.
יעילה מול האיום הקונבנציונאלי - במקום להשתמש במסנן האב''כ לחינם, המערכת מזרימה אוויר דרך מעקף ודרך שימוש במסנן האבק.
חוסכת כסף: אין צורך להפעיל את מסנן האב''כ לחינם. בשל המעקף ושימוש במסנן האבק אין צורך בהפעלה של מסנן האב''כ היקר. חסכון בהפעלה גורר חסכון בתחזוקה.
 
חסרונות מערכת אווורר וסינון ממ''ד:
יותר גדולה - (100x45x40) + מיקום קבוע - ממוקמת תמיד על פתח כניסת האוויר לממד
 

איך לדעת באיזה מערכת לבחור?

חשוב לציין כי גם מערכת סינון לממד וגם מערכת אוורור וסינון לממד עומדות על פי התקן. אם השיקול של מקום בממ''ד הוא המכריע אז כדאי לבחור במערכת סינון לממד. לעמת זאת, אם השיקול הבטיחותי הוא הראשי אז עדיף לבחור במערכת אוורור וסינון.
 


 
כל הזכויות שמורות ל- שלבי תעשיות בע"מ | בניית אתרים dooble