מסנן לממד - תרחישים


 דרך המיגון של מסנן לממד

 
 
מטרת המאמר: להציג את ההגנה המכסימילת של מסנן לממד "משפחתית" מול כל סוגי האיומים על מדינת ישראל. החלק הראשון של המאמר מציג את שני התרחישים העיקריים: איום של טילים קונבנציונאליים על מדינת ישראל ואיום של טילים בלתי קונבנציונליים. החלק השני מציג כיצד מסנן לממד "משפחתית" של חברת שלבי תעשיות יעיל מול שני סוגי האיומים.
 
חלק א –
מהם האיומים על מדינת ישראל נגדם יעיל מסנן לממד "משפחתית"?
 
איום של נפילת טילים קונבנציונאליים:
מדובר על טילים בעלי ראשי קרב המכילים חומר נפץ. הדוגמאות השכיחות במדינת ישראל הם טילי הקטיושה בצפון הארץ וטילי הגראד/קסאם בדרומה. האיומים מולם יעיל מסנן לממד  "משפחתית" הינם:
1. זיהום אוויר אשר מתקבל כתוצאה משריפות אשר נדלקות כתוצאה מנפלית הטילים.
2. זיהום אוויר מחלקיקי אבק רבים אשר עלולים להינשא באוויר כתוצאה מהתקפת הטילים.
 
 
צפו באיום הטילים הקונבנציונאליים על חיפה
 
 
איום של נפילת טילים בלתי קונבנציונאליים:
מדובר על נפילת טילים בעלי ראש קרב המכיל חומרי אב''כ (ראשי תיבות של "אטומי, ביולוגי, כימי"). חומרים אלו יכולים להתקיים באוויר בצורה של גז או בצורה של חלקיקים אירוסוליים (חלקיקים מזעריים מוצקים או נוזליים). איום בתצורה של גז מכיל חומר רעיל, עם לחץ אדים יחסית גבוה. מערכת סינון לממ''ד יעילה והכרחית במקרה של נפילת טילים כאלו בגלל הסכנות הרבות אשר קיימות בחשיפה לחומרים רעלים אלו.
 
הסימפטומים הפיזיולוגיים/נפשיים של התקפת אב''כ יכולים להופיע במקרים מסוימים, מיד לאחר התקפה ובמקרים אחרים לאחר זמן ממושך. חומרי האיום יכולים לחדור אל הגוף דרך מספר נתיבים: נשימה, ספיגה דרך העור, מגע עם העיניים או עם רקמות ריריות ובליעה.  המינון הנדרש, לגרימת סימפטומים ספציפיים משתנה בין חומר לחומר. עם זאת חומרים אלו בדרך כלל רעילים הרבה יותר מאשר מזהמי אוויר רגילים באוויר. במקרים רבים חשיפה בכמויות קטנות עלול להיות קטלנית.
 
צפו בסרטון המציג את האיום ההביולוגי 
 
 
 
 
חלק ב'- המיגון המכסימאלי של מסנן לממד "משפחתית" מול שני סוגי התרחישים:
 
היעילות של מסנן לממד נובעת ממערכת הסינון הכפולה והנפרדת של המערכת. במילים אחרות למערכת סינון לממ''ד משפחתית יש שני מצבים נפרדים, אשר מיועדים להגן על יושבי הממ''ד מול שני האיומים השונים: מצב אוורור אשר מיועד להגן על אזרחי המדינה מול האיום הקונבנציונאלי ומצב סינון אשר בא להגן על יושבי הממ''ד מול האיום הבלתי קונבנציונאלי.

מצב אוורור:
פעולת המיגון של מסנן לממד "משפחתית"  מול האיום הקונבנציונאלי
בעת התראות מלחמה קונבנציונאלית, מסנן לממד "משפחתית" פועל על מצב אוורור ומספקת לשוהים בממ"ד אוויר צח באמצעות שימוש במסנן האבק, שקיים בו. מסנן האבק מספק אספקה שוטפת של אוויר צח. מסנן האבק מונע מהאבק ומהחלקיקים המזהמים לחדור למרחב המוגן. פעולת סינון אויר זו מבטיחה שכל האוויר המאוורר שנכנס לחדר יהיה צח ונקי. פעולה זו של מסנן לממד "משפחתית"  משפרת משמעותית את סיכויי ההישרדות בתרחישים מסוג זה.
 
מצב סינון:
פעולת ההגנה של מסנן לממד מול האיום הבלתי קונבנציונאלי (חומרי האב''כ)
 
1. הגנה יעילה מול האיום הביולוגי והכימי
מסנן לממד 'משפחתית' של 'שלבי', מספק הגנה מלאה כלפי כל חומרי הלחימה הכימיים והביולוגים הידועים כיום. בעת התקפה כימית או ביולוגית מערכת 'משפחתית' יונקת אוויר מבחוץ (דרך צינור כניסת האוויר) ומעבירה אותו סינון כפול. ראשית, דרך מסנן האבק (המסנן הגס) ושנית, דרך מסנן אב"כ שמכיל בתוכו מסנן אירוסולי ומסנן פחם פעיל. המסננים לוכדים את חומרי הלחימה הכימיים (חל"כ), חומרי הלחימה הביולוגיים והחלקיקים הרדיואקטיביים, ומאפשרים למערכת להזרים לחדר אוויר מסונן לנשימה.
 
2 . הגנה יעילה מול מול האיום האטומי
ב מסנן לממד 'משפחתית', אוויר שזוהם בנשורת רדיואקטיבית עובר תהליך מדורג של סינון אב''כ כפול, המבטיח הזרמת אוויר נקי מנשורת רדיואקטיבית לחלל הממ''ד. בשלב הסינון הראשון, מסנן האבק (המסנן הגס) עוצר ו'כולא' בתוכו את מרבית חלקיקי הנשורת הרדיואקטיבית (שנישאת בעיקר על חלקיקי אבק). בשלב השני, מסנן האב"כ - 'לוכד' באופן מוחלט את שאריות החלקיקים שהצליחו לעבור את המסנן הראשוני. כך, מערכת סינון לממ''ד "משפחתית" מזרימה לחדר אויר, העובר תהליך סינון אב''כ כפול, המוודא שהוא בטוח לנשימה
 
צפו באיום הגרעין על מדינת ישראל
 
 
 


 
כל הזכויות שמורות ל- שלבי תעשיות בע"מ | בניית אתרים dooble