מערכות סינון לממ''ד וערכת מגן

 

כיצד מערכות

סינון לממ"ד וערכת המגן

משלימות

אלה את אלה?

הקדמה: בשנת 2010 פיקוד העורף נקט בשני צעדי מפתח, המיועדים לחיזוק ענף מיגון האב''כ של העורף הישראלי: הצעד הראשון היה בתחום ערכות מגן - הכרזה על חלוקה מחודשת שלהן. הצעד השני ננקט לאחר חצי שנה, כאשר פיקוד העורף העביר את תקנה 6869, המחייבת התקנת מערכות סינון לממ"ד בכל מרחב מוגן בישראל.
 
מטרת המאמר: לערוך השוואה בין ערכות מגן, עם דגש על מסיכת האב''כ, לבין מערכות סינון לממ"ד. המאמר יראה כיצד שני אמצעי המיגון משלימים זה את זה, ובכך מחזקים משמעותית את מיגונם של אזרחי ישראל.
 

ערכות מגן - מסיכת אב''כ

ערכות מגן הינן מארז התגוננות אישי מפני התקפת אב''כ.
אחד המרכיבים בערכות המגן היא מסכת האב''כ. מדובר בכיסוי ראש, עשוי מחומר פלסטי, אשר מולבש על הפנים, ומעניק מיגון לכלי הנשימה ומערכת הדם והעצבים, החשופים לסכנת שאיפת מזהמים וגזים רעילים, הנישאים באוויר.
למסכה, אשר תוכננה לספק הגנה מקסימאלית בצורה הידידותית ביותר למשתמש, יש יתרונות רבים: 
 
א. מסכת ערכות המגן מגיעה בגדלים שונים, במטרת התאמה מלאה לאוכלוסייה מגוונת.
ב. המסכה מצוידת ברצועות מתכווננות, אשר ניתנות להידוק, אשר מבטיחות הגנה מרבית.
ג. קיימת אפשרות לחיבור מפוח קטן-לילדים ואוכלוסיות רגישות נוספות.
ד. ערכות מגן כוללות צינור שתייה, המאפשר שתיית נוזלים דרכה.
ה. ניתן להתקין במסכה עדשות ראייה, עבור ציבור הזקוק להן.
 
היתרון המשמעותי של ערכת מגן, בהשוואה מול מערכות סינון לממ"דהוא בכך שערכות מגן מאפשרות ניידות מחוץ לממ"ד המוגן אב"כית, הן לאנשים המוכרחים לשהות בחוץ, והן לפינוי אוכלוסיה בתנאי אב"כ. הניידות של ערכות מגן מהווה פתרון יעיל, למקרה של כשל של מערכות סינון לממ''ד. למשל, במקרה של הפסקת חשמל ממושכת, בו המצבר נגמר, ואוזל הכוח בהפעלת המפוח הידני.
 
החיסרון הבולט של ערכות מגן בהשוואה מול מערכות סינון לממ"ד, מתבטא בחוסר הנוחיות של חבישתן, לפרקי זמן ארוכים במרחבים האטומים. מערכות סינון לממ''ד מתגברות על סוגיה זו.
 
 
להלן סרטון משנת 2010 אשר בישר על חלוקת ערכות מגן בישראל:
 
 
 

פעולת המיגון של מערכות סינון לממ"ד

מערכות סינון לממ"ד מהוות את מיגון האב''כ הקבוצתי. מערכת זו נועדה להבטיח, כי השוהים במרחב המוגן ייהנו מאספקה סדירה של אוויר נקי, ללא צורך בשימוש בערכות מגן. כך, תתאפשר לכל השוהים בחדר האטום – כולל תינוקות, קשישים ובעלי חיים - נשימה טבעית, חופשית ובטוחה. מערכות סינון לממ"ד מזרימה אוויר נקי ומסונן בעת התקפה כימית, ביולוגית ו/או אטומית (מצב סינון אוויר). כמו כן, מערכות סינון לממ"ד מספקת גם אוויר צח בעת התקפה קונוונציונלית (מצב אוורור)
 
למערכות סינון לממ"ד ישנן יתרונות רבים:
א. המערכת מספקת מיגון מפני איומים קונוונציונליים ובלתי קונוונציונליים למספר רב של אנשים.
ב. מערכות סינון לממ"ד  מסלקות את הפחמן הדו-חמצני שמצטבר בחללי החדרים האטומים לאחר שהות ארוכה, ובכך מונעות התעלפויות, בחילות וחנק.
ג. המערכת מאפשרות שהיה נוחה, אכילה, שתייה ללא מגבלה או מאמץ, בכך מתגברות על מגבלת חוסר הנוחות של ערכות מגן.
 

לסיכום:

שני צעדי המיגון, בהן נקט פיקוד העורף – רענון ערכות מגן ותקנה 6869, אשר מחייבת התקנת מערכות סינון לממ"ד במרחב המוגן הביתי מהווים למעשה פעולה אינטגרטיבית אחת, בעלת מטרה משותפת –
חיזוק העורף הישראלי, ושיפור תשתית מיגון האב''כ בישראל.
 
   
 
 
 
 
 

  
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 ערכות מגן
 תכולת ערכות מגן
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

 
כל הזכויות שמורות ל- שלבי תעשיות בע"מ | בניית אתרים dooble