שאלות אודות 'משפחתית'

מהי המערכת הביתית 'משפחתית' של 'שלבי'?

'משפחתית' מבית 'שלבי' הינה המערכת המתקדמת ביותר בעולם לאוורור וסינון אב"כ בממ"ד. המערכת לממ''ד פועלת בנפח של עד 36 מק"ש (מטר מעוקב אוויר לשעה) ותוכננה במיוחד לצרכי הממ"ד הישראלי. 'משפחתית' עונה במלואה על התקנים המחמירים בעולם, כולל תקן 4750 הישראלי, וערוכה להעניק פיתרון כולל וארוך טווח לכל סוגי האיומים.
 

על איזה איומים עונה המערכת ואיזה פתרונות היא מספקת?

'משפחתית' של 'שלבי' היא מערכת ייעודית בעלת מנגנון סינון כפול ונפרד, המעניק מענה נשימה מלא ומושלם לכל איום: קונבנציונלי, אטומי, ביולוגי וכימי.
 

איך 'משפחתית' עונה על איום קונבנציונלי?

בניגוד לדעה שהשתרשה בציבור, מערכות אוורור וסינון מיועדות לתת מענה גם לאיומים קונוונציונליים, כגון התקפות טילים והרעשות ארטילריות. המערכת משפרת, משמעותית, את סיכויי ההישרדות בתרחישים מסוג זה (שחלק ניכר מאזרחי ישראל כבר חוו בקיץ 2006).
 
מערכת המסננים המופרדת, הבלעדית ל'משפחתית' של 'שלבי', מאפשרת הפעלת המערכת בצורה ייחודית. כאשר האיום הוא קונוונציונלי, רק מסנן האבק (המסנן הגס), ייכנס לפעולה ויאפשר את הפעולות החיוניות הבאות לאורך זמן:
 
א. אספקה שוטפת של אוויר צח
אירוע של התקפת טילים המלווה בפיצוצים, שריפות ובפגיעה בתשתיות גורם לדרגות חמורות של זיהום באוויר. ענני האבק, העשן והפיח עלולים לגרום למוות בחנק ולהפוך את השהות באזור למסוכנת ובלתי נסבלת - גם כשמדובר בהתקפה קונוונציונלית בלבד. בשלב זה נכנס לפעולה מסנן האבק (המסנן הגס) של 'משפחתית', המונע מאבק וחלקיקים מזהמים לחדור למרחב המוגן, ומבטיח שכל האוויר המאוורר שנכנס לחדר יהיה צח ונקי.
 
ב. סילוק פחמן דו-חמצני
בעת מלחמה קיים תרחיש בו האוכלוסייה תאלץ לשהות במרחבים המוגנים תקופה ארוכה. הבעיה: בעת נשימה אנו פולטים פחמן דו-חמצני (Co2). בחללים סגורים, ללא אוורור, הפחמן הדו-חמצני מצטבר ועלול להגיע לריכוז רעיל וקטלני. לכן, בפועל, במרחב מוגן שאינו מצויד במערכת אוורור וסינון אין תחלופת אוויר בחדר אטום. הסכנה: הרגשה רעה, בחילות, התעלפויות וכעבור מספר שעות מוות בחנק. הפיתרון: מערכת 'משפחתית' דואגת לסילוק רציף של הפחמן הדו-חמצני (באמצעות שסתום חד-כיווני) תוך אספקה שוטפת של אוויר נקי למרחב המוגן - ללא פתיחת מסנן האב"כ ופגיעה ביעילותו וכושר הספיחה שלו.
 
ג. יעילות מתמשכת – ללא הגבלת זמן
אחד היתרונות הבלעדיים של 'משפחתית' מבית 'שלבי' הוא מערכת כפולה של מסננים נפרדים, המאפשרת אספקת אוויר צח ללא הגבלת זמן.
בשונה ממערכות אחרות, מסנן האבק (המסנן הגס) של 'משפחתית' הוא חיצוני למסנן האב"כ וממוקם בנפרד. היתרון הקריטי: ניתן לנקות את מסנן האבק בקלות מבלי לצאת מהממ"ד (ע"י הוצאה קלה ונוחה של המסנן וטפיחה עליו בתוך שקית) - וכך למנוע את 'סתימתו'. המשמעות: ניתן להבטיח שפעולת האוורור והסינון תמשיך להיות אפקטיבית לאורך זמן ולמשך אירועים רבים ועוקבים. זאת, בניגוד למערכות אחרות שעלולות לצאת מכלל שימוש אחרי כמה שעות (כי לא ניתן לנקות את המסנן שלהן), ויעילותן מוגבלת למקרה של אירוע בודד בלבד.
 

כיצד 'משפחתית' עונה על איום אטומי, בעזרת סינון אב''כ?

סינון אב''כ - התקפה גרעינית

 
רק סינון אב''כ של 'מערכת אוורור וסינון משפחתית' של 'שלבי' עשוי להגדיל באופן משמעותי את סיכוי ההישרדות במקרה של התקפה גרעינית.
 
 האיום:
אחת מתופעות הלוואי החמורות והמוכרות של פיצוץ אטומי היא הנשורת הרדיואקטיבית, שחשיפה אליה מובילה למחלות ומוות. נשורת זו יכולה להתפשט על פני מרחבים עצומים, ולהזיק אף במרחק של מאות קילומטר ממוקד הפיצוץ. בתרחיש כזה, עתידים לעבור ימים ואפילו שבועות עד שיטוהר האזור וההשפעה המזיקה המיידית של הנשורת תחלוף.
 
פעולת סינון אב''כ כפולה של 'משפחתית' :
ב'משפחתית', אוויר שזוהם בנשורת רדיואקטיבית עובר תהליך מדורג של סינון אב''כ כפול, המבטיח הזרמת אוויר נקי מנשורת רדיואקטיבית לחלל הממ''ד. בשלב הסינון הראשון, מסנן האבק (המסנן הגס) עוצר ו'כולא' בתוכו את מרבית חלקיקי הנשורת הרדיואקטיבית (שנישאת בעיקר על חלקיקי אבק). בשלב השני, מסנן האב"כ - שמורכב ממסנן אירוסולי ומסנן פחם פעיל - 'לוכד' באופן מוחלט את שאריות החלקיקים שהצליחו לעבור את המסנן הראשוני. כך, האוויר שמערכת 'משפחתית' מזרימה לחדר עובר תהליך סינון אב''כ כפול המוודא שהוא בטוח לנשימה.
 
 יתרון המיקום הגבוה של 'משפחתית' :
המסנן הגס ב'משפחתית' של 'שלבי' מורכב בנפרד ממסנן האב"כ והוא ממוקם בגובה של 1.90 מטרים, לפחות, מרצפת החדר. חשוב לדעת: גם מסנן אטום ואיכותי שעוצר נשורת כזו מדריש מרחק ביטחון.  מחקרים מוכיחים שכדי להתגונן מפני הקרינה מומלץ לשמור על מרחק ביטחון מהמסנן של 1.0 מ' לפחות. 'משפחתית' של 'שלבי' מספקת מרחק ביטחון זה מפני הנשורת הרדיואקטיבית הכלואה במסנן הגס. לכן, מיקום המסנן בגובה 1.9 מ' (ואף יותר, בהתאם לדרישות האדריכל/הדייר) הוא היבט מהותי בבטיחות סינון אב"כ בממ"ד
 
 
 

איך 'משפחתית' עונה על איום כימי–ביולוגי?

כדי להימנע ממגע פיזי עם חומרי לחימה כימיים, ביולוגיים ונשורת רדיואקטיבית, די בשהות במרחב מוגן (ממ"ד) סגור שמתפקד הן כמקלט והן כחדר אטום. כדי להימנע משאיפת החומרים המסוכנים אפשר לנקוט באחת מהשתיים.
 
א. לשבת במרחב המוגן חבושים במסכת אב"כ תקינה – שהייה במצב זה מוגבלת למספר קטן של שעות בשל הצטברות דו-תחמוצת הפחמן בחלל האטום.
ב. לשבת במרחב מוגן המצויד במערכת אוורור וסינון.
'משפחתית' של 'שלבי', מספקת הגנה מלאה כלפי כל חומרי הלחימה הכימיים והביולוגים הידועים כיום. היא מייתרת את השימוש במסכה, ומאפשרת נשימה בטוחה של אוויר מסונן ונקי במרחב המוגן האטום.
 
. 'משפחתית' אף מונעת הצטברות של פחמן דו-חמצני (ראה פירוט ב"איום קונוונציונלי"), והופכת את השהות בו להרבה יותר נעימה ונסבלת.
איך זה עובד?
בעת התקפה כימית או ביולוגית מערכת 'משפחתית' יונקת אוויר מבחוץ (דרך צינור כניסת האוויר) ומעבירה אותו סינון כפול. ראשית, דרך מסנן האבק (המסנן הגס) ושנית, דרך מסנן האב"כ שמכיל בתוכו מסנן אירוסולי ומסנן פחם פעיל. המסננים לוכדים את חומרי הלחימה הכימיים (חל"כ), חומרי הלחימה הביולוגיים והחלקיקים הרדיואקטיביים, ומאפשרים למערכת להזרים לחדר אוויר מסונן לנשימה.
 

איך עובדת מערכת 'משפחתית' מבית 'שלבי'?

ככלל, מערכת אוורור וסינון 'משפחתית' יוצרת בממ"ד האטום מצב של על-לחץ, המונע מחומרים מזיקים להיכנס אליו - למעט האוויר המסונן שעובר דרכה. מערכת 'משפחתית' מולבשת על פתח כניסת האוויר לממד (צינור 4 צול) יונקת דרכו אוויר מהסביבה החיצונית של הבניין, מסננת את האוויר ומזרימה אותו פנימה לתוך המרחב המוגן כשהוא נקי ובטוח לנשימה. חלק נוסף של מערכת האוורור והסינון הוא שסתום חד-כיווני (שסתום אל-חזור) המורכב על פתח יציאת האוויר מהממ"ד (צינור 4 צול נוסף). שסתום זה אחראי על יצירת על הלחץ  ובה בעת, פולט ומפנה אל מחוץ לממ"ד פחמן דו-חמצני (Co2) שנוצר במהלך נשימת השוהים במרחב המוגן.
 

איפה נמצאת מערכת 'משפחתית' ואיך זה נראה בממ"ד?

המערכת ממוקמת בתוך ארון קיר תקני, בתוך הממ"ד. הארון הוא חלק בלתי נפרד מהמערכת ע"פ הוראות פיקוד העורף (מידות הארון: 100X45X40 ס"מ). כל שנדרש כדי להפעיל את מערכת 'משפחתית' הוא לפתוח את דלת הארון ולהפעיל אותה בלחיצת כפתור. המערכת מתחברת בחלקה העליון (עם מסנן האבק הגס) לפתח צינור יניקת האוויר. זהו חיבור הרמטי המתבצע בגובה 1.9 מטר מהרצפה. החיבור בגובה זה ומידות הארון הצר משאירות חלל פנוי לשימוש בצדדים ומתחת לארון. ניתן להתקין את המערכת בגובה רב אף יותר ולהשאיר יותר מקום פנוי בחלקו התחתון של קיר הממ"ד. היבט זה של 'משפחתית' חשוב ביותר לשימושים השונים בממ"ד בעתות שגרה.
 

איך 'משפחתית' מאפשרת מקסימום קיר פנוי וחלל נקי לעיצוב פנים?

אפשרויות מיקום מערכת 'משפחתית' הן רבות ומעניקות חופש רב למיקום אופטימלי, לפי העדפה (בהתאם לדרישות פיקוד העורף). כך, 'משפחתית' מאפשרת להפיק מחדר הממ"ד את המקסימום בשימושים יישומיים ובעיצוב פנים אטרקטיבי. ניתן למקם אותה סמוך לפינת החדר, לשלב אותה כחלק מארון קיר וכן הלאה.
 

מהו מנגנון הסינון הכפול של 'משפחתית' של שלבי?

אחד היתרונות הבלעדיים של 'משפחתית' מבית 'שלבי' הוא מערכת כפולה של מסננים נפרדים (מסנן אבק ומסנן אב''כ). בשונה ממערכות אחרות, מסנן האבק (המסנן הגס) של 'משפחתית' הוא חיצוני למסנן אב"כ ויכול לעבוד בשיתוף פעולה עמו - או באופן עצמאי, בלעדיו.
 
במילים אחרות: 'משפחתית' מאפשרת סינון חומרים בעת התקפה קונבנציונאלית, יחד או לחוד  עם סינון אב''כ: תכונה ייחודית זו, בתחום מערכות הממ"ד, מאפשר ל'משפחתית' להשתמש במסנן האבק בלבד כאשר מדובר בהתקפה קונבנציונלית (מצב אוורור), ולהשתמש במערך סינון כפול - מסנן אבק ומסנן אב"כ, יחד - כאשר מדובר בהתקפה לא קונבנציונלית (מצב סינון).
 

איזה יתרונות יש למערכת מסננים נפרדת?

  • מצב אוורור, בעת התקפה קונבנציונלית - מאפשר אספקה של אוויר צח המוזרם ישירות לחלל הממ"ד, גם תחת ענני אבק.
  • מצב סינון, בעת התקפה בלתי קונבנציונלית – מאפשר פעולה כפולה של סינון אבק וסינון חומרי לחימה כימיים כאחד, ומזרים אוויר מסונן ובטוח לנשימה לחלל הממ"ד. רק כאן נכנסת לפעולה מסנן אב''כ
  • אפקטיביות רבה יותר של מערכת האוורור והסינון לאורך זמן ומניעת סתימתה בזמן אמת - 'משפחתית' הינה מערכת סינון היחידה, אשר מונעת את סכנת הסתימה של מערכת המסננים כולה בגלל אבק. זאת, בזכות היכולת לנקות את מסנן האבק בקלות מספר פעמים רב, ככל הנדרש, ולהחזירו לכשרות מיידית - גם בתקופת התראות אמת חוזרות ונשנות. החשיבות: במערכות בהן מסנן האבק המקדים אינו ניתן לניקוי חוזר, ברגע שמסנן האבק נסתם המערכת הופכת להיות חסרת תועלת. 'משפחתית', לעומת זאת, יכולה להמשיך ולסנן את האוויר ככל שיידרש והמוכנות שלה מיידית ותמידית.
  • זמינות מיידית של מערכת מוכנה לפעולה ונוחות בהפעלה – המערכת מוכנה לפעולה מיידית במצב אוורור. המעבר ממצב אוורור למצב סינון הינו פשוט, קל ונוח באמצעות מחברים מהירים.
 

איך מנקים את מסנן האבק בעת הצורך?

משחררים 4 ברגי ברז נוחים לפתיחה בכף היד על מכסה המסנן, מוציאים את המסנן, מכניסים אותו לשקית סגורה טופחים עליו מספר פעמים כדי שהאבק ינשור ממנו ויישאר בשקית, מחזירים את המסנן למקומו (סוגרים את השקית) וסוגרים את מכסה המסנן עם ארבעת הברגים. מסנן האבק הגס כשיר לשימוש נוסף.
 

איך מערכת המסננים הנפרדים ב'משפחתית' חוסכת לי כסף?

א. חיסכון כספי בזכות מסנן האבק
היכולת לנקות בנפרד את מסנן האבק ולהחזירו לכשרות ככל הנדרש מונעת את סתימתו. כך חוסכים את עלותם של מסנני אבק חדשים במקרה של התרעות חוזרות ונשנות.
 
ב. חיסכון כספי בזכות מסנן האב"כ
בשונה ממערכות אב"כ אחרות לממ"ד, ב'משפחתית' אין צורך להפעיל את מסנן האב"כ, לחינם, בעת התקפה קונוונציונלית. המערכת מאפשרת לעקוף אותו (תוך שימוש במסנן האבק בלבד) מבלי להשתמש כלל במסנן האב"כ. כך חוסכת 'משפחתית' את הצורך והעלות בהחלפת מסנן אב"כ לאחר התראות קונוונציונליות בלבד.
 
יתרה מכך, בשונה ממסנני אב"כ מוכרים ומערכות אחרות, מסנן האב"כ של 'משפחתית' אינו מחייב את החלפתו לאחר פתיחה והפעלה שאיום האב"כ לא התרחש בה באמת. המשמעות: אם מפעילים את ה'משפחתית' במצב סינון אב"כ וההתרעה אינה מתממשת אפשר לסגור את המסנן לאחר מכן בפקקים ייעודיים כשהוא ערוך ומוכן לשימוש אמיתי בהתרעה הבאה.
אם לוקחים בחשבון שמסנן אב"כ היא כמחצית מעלות המערכת כולה, ושקיים סיכוי ליותר מאשר התרעה אחת - מבינים שמדובר בחיסכון משמעותי ביותר של אלפי שקלים ויתכן שאף הרבה יותר.
 

מה אורך החיים של מערכת 'משפחתית'?

למעשה, בזמן שגרה, כאשר המערכת אינה פועלת וכאשר שומרים עליה ע"פ הוראות היצרן, ל'משפחתית' של 'שלבי' אין מועד תפוגה - מדובר במערכת אמינה עם רכיבים איכותיים וחומרים עמידים, שמיועדים לשמור על כשרות במשך שנים רבות. כשמדובר במסנן האב"כ, כאשר הוא חתום במצב שגרה, אורך החיים שלו מגיע ל-20 שנה לפחות.
 

כמה זמן אפשר להשתמש במערכת ברציפות?

 
במצב אוורור אין הגבלה. כל שצריך לעשות הוא לנקות את מסנן האבק בעת הצורך.
במצב סינון (אב"כ) אפשר להשתמש במסנן האב"כ במשך למעלה מ-6 שבועות רצופים.
 

מה עושים במקרה שהתרחשה התקפת אב"כ והשתמשנו במערכת?

חשוב להבהיר: מסנן אב"כ שסינן חומר לחימה כימי יש להחליף. צוותים ייעודיים מגיעים, לוקחים את המסנן עם החומר הרעיל שנצבר בתוכו (במהלך הסינון) ומחליפים אותו במסנן חדש.
 

מהו מקור האנרגיה של מערכת 'משפחתית'?

 
מקור חשמל רגיל – שקע חד-פאזי עם מתח של 230 וולט.
 

איזה גיבוי יש ל'משפחתית' במקרה של הפסקת חשמל?

בזמן התקפת טילים עלולה להיות פגיעה בתשתיות, ובין היתר, ייתכנו גם שיבושים באספקת החשמל. מתכנני מערכת 'משפחתית' לקחו בחשבון גם תרחיש של הפסקת חשמל, ולכן 'משפחתית' של 'שלבי' מצוידת במערכת גיבוי כפולה.
 
1) גיבוי מצבר בזמן הפסקת חשמל – אפשרות גיבוי למפוח החשמלי, באמצעות מצבר 12 וולט, בזמן הפסקת חשמל. ניתן להשתמש במצבר ייעודי המסופק ע"י 'שלבי' לפי הזמנה מראש, כאשר מסתמן הצורך בכך. ניתן גם להשתמש בכל מצבר אחר בעל מתח 12 וולט - מצבר רגיל של רכב פרטי, למשל.
2) גיבוי נוסף של מפוח ידני – מיועד להפעלת המערכת במצב של הפסקת חשמל ונפילת מצבר. המפוח הידני המתקדם מגיע עם המערכת. הוא שומר על לחץ קבוע בחלל הממ"ד, באמצעות מערכת שסתומים מיוחדת. המפוח הידני פשוט וקל לתפעול, והפעלתו אינה כרוכה בהכשרה או מאמץ מיוחד – גם ילדים יכולים לעשות זאת בקלות.
 

מדוע 'משפחתית' אינה מגיעה עם מצבר באופן אוטומטי?

מצברים דרכם לאבד את יכולת ייצור החשמל שלהם תוך מספר חודשים. לכן, צריך לטעון אותם ו/או להחליף אותם בתכיפות רבה. הניסיון מוכיח, כי אנשים רבים אינם מקפידים על כך ובסופו של דבר עלולים למצוא את עצמם, דווקא בשעת אמת, עם מצבר לא תקין ובעצם ללא גיבוי.
ב'משפחתית' פותרים זאת מראש: כאשר מסתמנת סכנה, לפי התרעות פיקוד העורף, יש להצטייד באופן אחראי במצבר תקין. עד אז, חבל לקחת סיכונים מיותרים בתחום ההערכות והתחזוקה.
 

איך הכנה למצבר ב'משפחתית' חוסכת זמן, טרחה וכסף?

 
מצבר גיבוי הינו חלק חשוב מהיערכות אחראית ושקולה בעת התרעה של פיקוד העורף. בעתות שגרה אין כל צורך לבזבז זמן וכסף על הטענת והחלפת מצברים בלתי פוסקת במשך שנים רבות.
 

מי מתקין את מערכת 'משפחתית' בממ"ד והאם ההתקנה צריכה לעמוד בתקן?

 
'משפחתית', בדיוק כמו כל מערכות אוורור וסינון האוויר של 'שלבי תעשיות', מעניקה לרוכשים אותה שקט נפשי גם בתחום ההתקנה. על התקנות 'משפחתית' אחראי צוות מומחי התקנות המוסמכים לעשות זאת לפי התקן. זה גם המקום לחדד: משרד הביטחון מחייב כל מתקין מערכת אוורור וסינון בהתקנה על פי תקן מחייב. מתקינים שאינם מוסמכים לכך ע"פ תקן זה אינם רשאים לעשות זאת. לכן, מי שמתקין מערכת אוורור וסינון אצל מתקינים שאינם מוסמכים לוקח על עצמו סיכון כפול: ראשית, ההתקנה יכולה להיות בעייתית, ובהתאם גם תפקוד המערכת בעת הצורך. ושנית, ללא התקנה שעומדת בתקן, אין לאשר "טופס 4 " לפני המעבר לדירה החדשה.
 

האם מחיר המערכת כולל גם התקנה?

 
כן. מחירה של כל מערכת 'משפחתית' כולל גם התקנה לפי תקן.
 

מדוע חשוב כל כך שלמערכת אוורור וסינון אוויר לממ"ד יהיו "אבא ואמא"?

 
מערכות אוורור וסינון אב"כ אינן מוצר רגיל. מערכת כזו יכולה להציל את חייך וחיי היקרים לך או לקבוע את איכות חייכם ובריאותכם העתידית לאחר התקפה קונבנציונלית ו/או לא-קונבנציונלית. לכן, אסור לקחת סיכון ולו הקטן ביותר. במערכות אוורור וסינון יש לבחור במערכת שמתאימה טוב יותר מאחרות לממ"ד שלך. השילוב המנצח: לבחור במערכת האיכותית ביותר מבחינה מקצועית, שנשענת על כוחות מקצועיים ותיקים, ומוכרים בתחום האוורור והסינון - כאלה שאתה יכול לסמוך עליהם בעיניים עצומות. 'משפחתית' מבית 'שלבי' ו-'שלאון מפעלים כימיים', מציעה לך שילוב כזה בדיוק.
 
כל הזכויות שמורות ל- שלבי תעשיות בע"מ | בניית אתרים dooble