מערכות סינון אוויר לממד והאיום הכימי

 

 

מערכות סינון אוויר לממד והאיום הכימי

 

 
מטרת המאמר להציג כיצד להציג כיצד מערכות סינון אוויר לממד של שלבי תעשיות יעילות מול האיום הכימי על מדינת ישראל.
מבנה המאמר: חלק א מסביר מהו האיום הכימי. חלק ב מציג כיצד מערכות סינון אוויר לממד יעילות מול האיום הכימי.
 
 
חלק א: מהו האיום הכימי?
האיום הכימי הוא חלק מהאיום הקונבנציונאלי על שטחי המדינה. מדובר על בהתקפות טילים בעלי ראשי קרב המכילים שלושה סוגים שונים של ראשי קרב: אטומי, ביולוגי וכימי, או בראשי-תיבות: אב''כ. שלושת סוגי ראשי הקרב מסוגלים לגרום להשמדה המונית
 
נשק כימי הוא נשק להשמדה המונית, שבו נעשה שימוש בכימיקלים כאמצעי להרעלת הקורבן או לפגיעה אחרת בו מתוך מטרה להמיתו, להביאו לאי יכולת לחימה או לפציעתו. כיום ניתן לחמש טילים בראשי קרב כימיים וכן להכניס חל"כ לפגזים ולשגרם ממגוון רחב של אמצעים, כמו: תותחים, משגרי טילי קרקע-קרקע ועוד. עיקר כוחו של הנשק הכימי הוא בפאניקה שהוא גורם כאשר מתבצע בו שימוש כנגד אוכלוסייה אזרחית.
 
 
 סרטון: צפו בתיעוד עיתונאי ישל נשק כימי בסוריה
 
קיימים שני סוגים של נשק כימי (חומרי לכימה כימיים – חל''כ):
1. חל''כ עצבים: מדובר על גז אשר פוגע במערכת בעצבים. כאשר יש פגיעה במערכת עצבים הנפגע מזיע, מפרכס ו אבד שליטה על הסוגרים. סיבת המוות היא בד''כ דום נשימה או דום לב
2. חל''כ כוויה: חומר שגורים לכוויות במגע עם העור. חל''כ זה יוביל למוות מחנק אם נשאף לריאות.
 
הסימפטומים הנובעים מחשיפה לחומרים כימיים נוטים להופיע במהירות. רוב החומרים הכימיים מסווגים לפי ההשפעות הפיזיולוגיות על מערכת העצבים, על מחזור הדם, על העור ועל מערכת הנשימה. בנוסף קיימים חומרי לחימה כימיים הפועלים על המוח ומשפיעים על התפקוד היום יומי.חשוב לציין כי מערכות סינון אוויר לממד יעילות מול כל סוגי האיומים הכימיים.
 

 
חלק ב': מערכות סינון אוויר לממד והאיום הכימי
 
ישנם 2 דרכי התגוננות עיקריים מול הנשק הכימי:
 
1. מסיכת אב''כ: כיסוי ראש, עשוי מחומר פלסטי, אשר מולבש על הפנים, ומעניק מיגון לכלי הנשימה ומערכת הדם והעצבים, החשופים לסכנת שאיפת מזהמים וגזים רעילים, הנישאים באוויר. רוב גזי העצבים חודרים לגוף דרך מערכת הנשימה, ולכן מסכת אב"כ יעילה נגדם. היתרון המשמעותי של מסיכות האב''כ, בהשוואה מול מערכות סינון אוויר לממד הוא בכך שמסיכות אב''כ מאפשרות ניידות מחוץ לממ"ד המוגן אב"כית, הן לאנשים המוכרחים לשהות בחוץ, והן לפינוי אוכלוסיה בתנאי אב"כ
 
2. מערכות סינון אוויר לממד: מיגון האב''כ הקבוצתי. מערכות סינון אוויר לממד נועדו להבטיח, כי השוהים במרחב המוגן ייהנו מאספקה סדירה של אוויר נקי, ללא צורך בשימוש בערכות מגן. כך, תתאפשר לכל השוהים בחדר האטום – כולל תינוקות, קשישים ובעלי חיים - נשימה טבעית, חופשית ובטוחה.
 
מערכות סינון אוויר לממד מספקות הגנה מלאה כנגד כל חומרי הלחימה הכימיים הידועים כיום. בעת התקפה כימית מערכות סינון אוויר לממד יונקות אוויר מבחוץ (דרך צינור כניסת האוויר) ומעבירות אותו סינון כפול. ראשית, דרך מסנן האבק (המסנן הגס) ושנית, דרך מסנן אב"כ שמכיל בתוכו מסנן אירוסולי ומסנן פחם פעיל. המסננים לוכדים את חומרי הלחימה הכימיים ומאפשרים הזרמת לחדר אוויר מסונן לנשימה.
 
צפו בסרטון אשר מוכיח כי לסוריה יש נק כימי המיועד לתקיפה זרה
 
יעילות מערכות סינון אוויר לממד תלויה בגודל החלקיקים של החומר הרעיל, בשילוב עם איכות המסנן. כאשר החלקיקים המזהמים גדולים, מערכות סינון אוויר לממד עם מסנן "רגיל" (מסנן אבק)יצליחו בד''כ למנוע את חדירתם למרחב המוגן. לעומת זאת, כאשר גודלם של החלקיקים קטן ממיקרון, רק מסנן אבכ איכותי יצליח לסננם. מסנן אב''כ יעיל של מערכות סינון אוויר לממד תקניות סופח אדים של כל חומרים הלחימה הכימיים הידועים ביעילות רבה למשך מספר חודשים בתנאים של לוחמה כימית.
 
 

 


 
כל הזכויות שמורות ל- שלבי תעשיות בע"מ | בניית אתרים dooble